Årsstämma 2024

Årets föreningsstämma äger rum torsdagen den 2 maj kl 19.00 i lokal på Romansvägen 33 hos vår grannförening brf Rådet.

Ingen anmälan för stämman behövs, närvaro registreras på plats. Deltagande på samling efter stämman anmäls på utdelad talong.  

Med anledning av förändringar i bostadsrättslagen (som trädde i kraft 1 januari 2023) har HSB uppdaterat sina normalstadgar och styrelsen föreslår att våra föreningsstadgar uppdateras i enlighet med detta. De viktigaste ändringarna framgår av § 36, § 37 samt § 44 p.11 i de föreslagna stadgarna. För att anta nya stadgar krävs beslut vid två stämmor. Ett enhälligt beslut togs vid vår föreningsstämma 2023 och andra läsningen sker på årets stämma.

Förslag till nya stadgar finns upplagt på föreningens hemsida liksom årsredovisningen för 2023.

Till stämman finns en motion ”Uteplats med trädgårdsmöbler och bersåplantering” att ta ställning till.

Styrelsen önskar alla medlemmar välkomna!

Det här inlägget postades i Nyheter. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *